En İdeal Sünnet Yaşı Kaçtır?

Sünnet erkekliğe ilk adım olarak nitelendiren bir durum olup, yeni doğan sünnetinin çok daha tercih edildiği günümüzde; her yaşta yapılmakla birlikte 3 ila 6 yaş arası sünnet yapımı çocuğun psikolojisi açısından çok fazla önerilmemektedir. Yeni doğan sünnetinin tercih edilmesi ve önerilmesindeki sebebe gelince; yapılan cerrahi işlemin son derece rahat olması, yaranın iyileşmesinin hızlı ve sorunsuz olması, sünnet sonrasında bakımın kolay olması, bebeğin işlem sırasında acıyı çok hissetmemesi ve psikolojik açıdan sorun yaratmaması artı getirileridir. Genelde 2500 kg üzeri ve ilk 24 saati geçirmiş bebeklere yeni doğan sünneti uygulaması önerilir.

 

Sünnette Anestezi

Sünnet cerrahi bir işlemdir ve her şekilde ameliyat koşullarında ve konusunda uzman hekimlerce gerçekleştirilmelidir. İşlem sırasında lokal ya da genel anestezi tercih edilir. Genel anestezi ile çocuğun ruhsal bakımdan yapılan işlemden çok fazla etkilenmemesi sağlanır. Lokal anestezi tercihlerinde ise çocuk iğne ile karşı karşıya geldiğinde korku ve panik yaşamaktadır. Bu sebeple lokal anestezi genelde yeni doğan sünnetinde tercih edilmelidir.

 

Sünnet Hangi Yaşlarda Önerilmez?

Sünnetin çocuk gelişimindeki yeri büyüktür. Özellikle 4- 6 yaş grubunda çocuğun yaşanan bu durumdan olumsuz etkilenme oranı yüksektir. Tıbben bir zorunluluk yaşanmadıkça bu yaş grubuna sünnetten kaçınılmalıdır.

 

Sünnet Hangi Yaşlarda Uygundur?

Günümüzde yeni doğan sünneti en fazla önerilen yaş grubudur. Bunun dışında 6 ila 15 aylık dönem, 2 ila 4 yaş dönemi, 7 ila 10 yaş dönemi önerilen yaş gruplarıdır. 4 ila 6 yaş grubunda çocuklarda hem ruhsal hem cinsel gelişim gelişmeye çalıştığından yapılan işlemler ve sünnet konusu onda olumsuz haller yaratacaktır.

Sünnet ve sünnet töreni demek özellikle aileler için heyecan verici bir dönemdir. Bu dönemde çocuğa alınan sünnet kıyafetleri son derece özen gösterilen konulardır. Sünnet kıyafeti modelleri hem aile hem çocuk için önemli detaylardır. Çünkü çocuk o kıyafet içerisinde kendini özel hissetmek ister. Genelde sünnet kıyafeti pelerinli ve asalı takımlardır ancak kişiye özel seçimlere açık olduğundan özellikle çocuk dünyası için beğenilen şehzade sünnet kıyafetleri ilgi odağı halindedir. Sünnet törenlerinde farklılık yaratmak her zaman ön planda olan bir durumdur. Klasik bir kıyafet yerine bunu tercih etmekle özellikle çocuk açısından olumlu bir adım atılmış olunur.

Sünnet töreni misafirleri için sünnet çocuğunun bu özel günü adına sünnet şekerleri hazırlanır. Bu şekerler günün önemini misafirleriyle paylaşmak isteyen ev sahiplerinin minik anılarıdır. Genelde seçimler magnetler, küçük biblolar, kişiye özel resimler veya kıyafetin temasına göre hazırlanan özel şekerlemeler şeklindedir. Özel günler özel detaylarla kutlanmalıdır.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2021 © Güncel Kampanya Haberleri